Vrijeme čitanja: 7 minuta

Pranje zubi u trudnoći. Zadržite zdrave navike!

Pranje zubi u trudnoći izuzetno je važna navika koju treba pratiti. Trudnoća je razdoblje velikih fizioloških promjena u ženskom tijelu. Promjene u ženskom tijelu izazvane trudnoćom mogu uvelike promijeniti ustaljene navike i odraziti se na zdravlje žene. U trudnoći često dolazi do zaboravljivosti. Nemojte zaboraviti na zdravlje osmijeha. Upalna stanja zubnog mesa i promjene u strukturi zuba tijekom trudnoće nisu rijetkost. Pranje zubi u trudnoći podrazumijeva i pravilno pranje zubi. Trudnoća nije izlika za ne odlazak na kontrolni pregled kod stomatologa. Znate li da se gingivitis najčešće javlja kod trudnica?!

Sadržaj

UTJECAJ TRUDNOĆE NA ORALNO ZDRAVLJE
NEKE OD PROMJENA ZUBNOG MESA NA KOJE SE TRUDNICE NAJČEŠĆE ŽALE
NAJČEŠĆE PROMJENE U STRUKTURI ZUBA U TRUDNOĆI
ŠTO UZROKUJE PROMJENE U STRUKTURI ZUBA U TRUDNOĆI?
PRANJE ZUBI U TRUDNOĆI
6 PRAVILA ZA ZDRAVE NAVIKE U TRUDNOĆI 

Redoviti pregledi osigurat će pravovremeno otkrivanje upalnih stanja u ustima, ukoliko upale postoje. Za vas će to značiti bezbrižno uživanje u trudnoći. Naš tim informirat će vas o izvedivim postupcima i izuzecima, ovisno o tromjesečju u kojem se nalazite.

pranje zubi u trudnoci

Utjecaj trudnoće na oralno zdravlje

Neke od promjena zubnog mesa na koje se trudnice najčešće žale:

  • TRUDNIČKI GINGIVITIS

    Trudnički gingivitis je upala zubnog mesa izazvana plakom i bakterijama. Očituje se kod velikog broja trudnica najčešće uslijed hormonalne neravnoteže. Pojava je karakteristična za drugo tromjesečje trudnoće i napreduje do poroda. U nekim slučajevima gingivitis napreduje u parodontitis. Potrebno je redovito i detaljno prati zube kako bi se izbjeglo komplikacije.

  • PARODONTITIS

    Parodontitis uzrokuje gubitak kosti i ispadanje zubi. Iz tog razloga nužno je liječiti početnu upalu. Simptomi upale su naotečenost i krvarenje zubnog mesa.

  • TRUDNIČKI GRANULOM

    Trudnički granulom ili EPULIS je izraslina na zubnom mesu. Javlja se na mjestima između dva zuba u gornjoj čeljusti. Crvene je boje i najčešće ne izaziva bol. Izraslina može krvariti. U slučaju krvarenja preporuča se operacija. Ova pojava nastaje u prvom tromjesečju trudnoće i često prolazi nakon porođaja. Preporučamo profesionalno čišćenje i pojačanu oralnu higijenu.

  • OSJETLJIVE DESNI

    Osjetljivost desni prisutna je kod svake trudnice. Zubno meso reagira na bakterije. Dovoljna je mala količina bakterija i vaše desni će se upaliti. Popratno crvenilo, peckanje, otečenost i krvarenje česta su pojava. Ponekad će vam okus usne vodice biti izuzetno odbojan. Pokušajte pronaći okus koji vam odgovara. Preporučamo koristiti paste s fluorom.

pranje zubi u trudnoci

Najčešće promjene strukture zuba u trudnoći

  • DENTALNA EROZIJA

    Dentalna erozija ili nagrizanje površine zuba često je izazvano pojačanom kiselosti u ustima. Odgodite pranje zubi u trudnoći barem 30 minuta nakon mučnine. Nakon povraćanja neutralizirajte ph u ustima. Za to preporučamo otopiti i pomiješati sodu bikarbonu u vodi. Pričekajte sa četkanjem zubi.

  • ZUBNI KARIJES

    Zubni karijes je najveći neprijatelj osmijeha. Velika je zabluda da trudnice ne smiju popravljati zube za vrijeme trudnoće. Stomatološko liječenje moguće je i za vrijeme trudnoće. Pranje zubi u trudnoći i redoviti kontrolni pregledi sasvim su poželjni. Pratite promjene i u trudnoći.

  • OŠTEĆENJE CAKLINE

    Oštećenje zubne cakline uzrokuje preosjetljivost zubi i brže stvaranje karijesa. Do oštećenja dolazi uslijed mučnina i povraćanja. Zato što kiselina nepovratno nagriza caklinu. Ukoliko povraćate, pokušajte pričekati barem pola sata do sat vremena prije četkanja zuba radi osjetljivosti cakline. Neobične kombinacije okusa i neutaživa želja za slatkim također rade u korist karijesa. Pranje zubi u trudnoći probajte ustaliti bez obzira na zaboravljivost!

Što uzrokuje promjene u strukturi zuba tijekom trudnoće?

  • Povraćanje

  • Povećana kiselost

  • Refluks

  • Hormonska neravnoteža

Pranje zubi u trudnoći

pranje zubi u trudnoci

Pojačana oralna higijena u trudnoći neka bude vaš najveći saveznik u borbi protiv promjena na zubnom mesu i u strukturi zuba. Ukoliko patite od mučnina, pokušajte pričekati prije pranja zubi neposredno nakon mučnina. Savjetujemo da pranje zubi u trdunoći odgodite najmanje 30 minuta nakon mučnina. U tom periodu dozvoljeno je ispiranje vodicom za usta ili vodu sa sodom bikarbonom radi neutraliziranja kiselosti.

6 pravila za zdrave navike u trudnoći

  • Redoviti kontrolni pregledi

  • Iza mučnine čekati 1h prije pranja zubi.

  • Nakon mučnine grgljati vodicu za usta.

  • Koristiti paste za zube s dodatkom fluora.

  • Ne zaboravite konac za zube.

  • Ne zaboravite prati zube.

Bakterije u usnoj šupljini prenose se i na dijete. Brigom o vlastitom zdravlju ujedno brinete i za zdravlje vašeg novorođenča. U Dentus perfectus stomatološkoj ordinaciji preporučamo redovit kontrolni pregled tijekom trudnoće. Preporučamo pregled svakog tromjesečja. Na taj način osigurat ćete zdravlje zubi i desni. Omogućite neometano uživanje u ovom periodu života, a potrebnu brigu o zubima prepustite našem doktoru. Kontaktirajte nas za dogovor oko termina ili nam se obratite za sve informacije o trudničkom liječenju. Pročitajte naše savjete kako olakšati period nicanja zubi kod djece.

Naruči se na pregled još danas!

KONTAKTIRAJTE NAS